Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Ekspert System Group

Blog o fotowoltaice

Posted On: 19 lipca, 2021

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się nieodzowną częścią inwestycji w nowy dom. Bardzo często również właściciele użytkowanych domów oraz budynków użytkowych zastanawiają się nad przeprowadzeniem inwestycji w panele. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? To podstawo pytanie, które pojawia się w takiej sytuacji. Dla niektórych osób założenie paneli słonecznych jest sposobem na uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej i operatorów sprzedających z niej energię, jednak większość osób postrzega panele, jako sposób na zmniejszenie rachunków za prąd. Cena całej instalacji jest więc podstawą do tego, by móc kalkulować opłacalność przedsięwzięcia.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Zanim przekalkuluje się koszty założenia instalacji, trzeba zastanowić się, od czego zależy cena fotowoltaiki. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem są oczywiście panele solarne umiejscowione na dachach lub na stelażach ustawionych na ziemi. Zakup paneli to nie jest jednak jedyny koszt, który trzeba ponieść. 

Na ostateczną cenę składa się o wiele więcej czynników, takich jak:
-panele solarne,
-okablowanie,
-falownik i licznik energii,
-osprzęt do montażu paneli,
– montaż całej instalacji.

Dopiero sumując wszystkie z powyższych pozycji, można stwierdzić, jaką kwotą trzeba dysponować. Zdaniem naszych specjalistów z ESG Expert System Group, każdy projekt jest nieco inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Wielkość instalacji fotowoltaicznej, a cena

Najprościej szacować to, ile kosztuje fotowoltaika na podstawie wielkości instalacji. Jak wskazują wykwalifikowani pracownicy z naszej firmy: „ostateczny koszt może się nieco różnić nawet w przypadku instalacji o tej samej mocy. Zazwyczaj jest to jednak podobny rząd wielkości, co sprawia, że w ten sposób łatwo oszacować, z jaką kwotą będzie trzeba się liczyć”. W tym momencie powstaje naturalne pytanie, jak dużej mocy instalacji fotowoltaicznej dany klient potrzebuje w swoim budynku. W tej kwestii mogą występować różne podejścia. Niektórzy montują  tylko niewielkie instalacje, które mają być uzupełnieniem zasilania i nie pokrywają więcej niż kilkadziesiąt procent zapotrzebowania na energię. Inni zaś starają się wykonać takie instalacje, które pozwolą na pokrycie nawet 100% dziennego zapotrzebowania. Istnieje też trzecia możliwość i celowe wykonanie instalacji większej, niż przeciętne zapotrzebowanie energetyczne budynku, a następnie odsprzedawanie prądu do sieci.

Czy w moim wypadku instalacja fotowoltaiczna ma sens?

Osoby interesujące się tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna, mogą mieć wątpliwości, czy instalacja pokrywająca całe zapotrzebowanie budynku na energię mają sens. Wiążą się one z faktem, że produkcja energii nie jest równa na przestrzeni całego sezonu, a najwięcej energii produkuje się latem, podczas gdy zimą produkcja prądu zdecydowanie maleje. Eksperci z ESG na co dzień zajmujący się projektowaniem i montowaniem instalacji uspokajają, gdyż „według polskiego prawa operator sieci ma obowiązek przyjąć nadwyżkę energetyczną od właściciela instalacji fotowoltaicznej. Różnica w oddanym do sieci prądzie jest odliczana od bieżących rachunków za prąd, gdy produkcja energii przez panele nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania”. To sprawia, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo bezpieczna i opłacalna.

W większości gospodarstw domowych montuje się instalacje o mocy od 3 kWp do 10 kWp. Zdarzają się też większe instalacje, jednak są one zarezerwowane dla domów wielorodzinnych lub obiektów komercyjnych, na których zapotrzebowanie na energię jest stosunkowo duże. Cena instalacji o mocy 3 kWp zazwyczaj wynosi około 15 000 zł, choć wahania mogą tu wynieść około 20%. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty wpływające na cenę całej instalacji, można założyć, że będzie to od 4000 do 6000 zł za 1 kWp. Analizując koszty, z którymi trzeba się liczyć, można przyjąć, że instalacja o mocy 10 kWp to koszt około 50 000 zł.

Na co uważać, montując instalację fotowoltaiczną?

Jako doświadczeni specjaliści tworzący ESG Expert System Group, uczulamy – „analizując ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, należy uważać na zbyt tanie oferty. Biorąc pod uwagę, że same panele i cały osprzęt nie są tanie, warto sprawdzić, czy firma nie proponuje nazbyt niskiej ceny w stosunku do cen rynkowych. Jeśli ceny są niższe niż podane powyżej, trzeba uważać, gdyż jakość paneli może odbiegać od standardów w branży, a montaż nie będzie przeprowadzony prawidłowo”. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się dekadami, więc nie opłaca się oszczędzać na komponentach, które radykalnie obniżają trwałość instalacji.

Od czego jeszcze zależy cena fotowoltaiki?

Poza samymi panelami i montażem osprzętu i okablowania trzeba wziąć pod uwagę bardzo prozaiczną kwestię, jaką jest miejsce montażu paneli. Jeśli jest ono łatwo dostępne i montaż nie będzie sprawiał żadnych problemów, ilość roboczogodzin przeznaczonych na to spadnie, co obniży ostateczną cenę. Jeśli jednak ktoś decyduje się na montaż paneli na stromych dachach, po których trudno się poruszać, cena musi nieco wzrosnąć. Taka sytuacja sprawia również, że może być koniecznie poniesienie większych kosztów na stelaże do montażu paneli. Na przebieg prac monterskich wpływa nie tylko kształt i nachylenie dachu, ale także materiał, z którego dach został wykonany. To wszystko może wpłynąć na wahania cen, choć nie są one bardzo duże.

Nie należy też zapominać, że wyspecjalizowane ekipy, jak ESG Expert System Group, montują dzisiaj panele praktycznie na każdym rodzaju dachu, których konstrukcyjnie umożliwia posadowienie na nim instalacji o takich gabarytach. Ograniczenia w zakresie możliwości montażu fotowoltaiki na danym budynku właściwie nie istnieją, choć cena montażu może być zróżnicowana.