Program “Mój prąd 3.0” – jakie są aktualne warunki dofinansowania?
Ekspert System Group

Blog o fotowoltaice

Posted On: 2 sierpnia, 2021

Program “Mój prąd 3.0” – jakie są aktualne warunki dofinansowania?

Program mój prąd 3.0

Planując inwestycje w instalacje fotowoltaiczne, warto przeanalizować, jak długo taka inwestycja będzie się zwracać. Dla wielu osób jest to kluczowa informacja mówiąca o tym, czy w ogóle istnieje sens interesować się tą formą odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak zależne od wielu czynników, a jednym z nich jest to, czy skorzysta się z dodatkowych źródeł finansowania. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że już od lipca 2021 roku rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach projektu Mój Prąd 3.0. Jest to już trzecia edycja projektu, a całość jest prowadzona przez NFOŚiGW w celu wypełnienia wszystkich zobowiązań klimatycznych, jakie Polska ma wobec międzynarodowych porozumień z instytucjami UE. Aktualne warunki dofinansowania Mój Prąd 3.0 są już znane, więc można je uwzględnić w analizie kosztów, które trzeba ponieść na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są warunki dofinansowania Mój Prąd 3.0?

W ramach poprzednich programów z możliwości dofinansowania skorzystało już niemal 200 000 osób. Część wniosków z poprzedniego naboru została odrzucona, więc osoby, które nadal chcą wystąpić o dofinansowanie, mogą to zrobić w tej edycji programu, jednak muszą pamiętać, że w takim przypadku muszą przejść całą procedurę formalną od nowa. Wnioski w ramach programu Mój Prąd 3.0 można będzie składać od 1 lipca 2021 roku aż do 20 grudnia 2021 roku. Warto jednak się pospieszyć, gdyż jak zaznaczają nasi eksperci,  „środki przeznaczone na program są ograniczone, a w przypadku rozdysponowania wszystkich funduszy, program zostanie zakończony. Należy więc się pospieszyć i nie zwlekać ze składaniem wniosków o dofinansowanie”. Podczas dwóch ostatnich edycji całe fundusze zostały przydzielone inwestorom na długo przed zakładanym ostatecznym terminem. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem zainteresowanie będzie bardzo duże, więc prawdopodobnie sytuacja się powtórzy.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd 3.0 zakłada, że inwestorzy ubiegający się o dotację w ramach programu nie mogą korzystać z innych programów tego typu. Zasady korzystania z dofinansowań zakładają też, na co można przeznaczyć dotację. W kosztach kwalifikowanych można uwzględnić wydatki na zakup poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej, a także na sam montaż instalacji. 

Na co można dostarczyć dotację? Oto podstawowe elementy:

-panele fotowoltaiczne,
inwertery,
-okablowanie,
-osprzęt montażowy,
-koszty pracy.

W tym roku program ma zostać nieco rozszerzony, choć szczegóły nie są znane. Aktualnie mówi się o elementach ułatwiających autokonsumpcję energii. Prawdopodobnie może chodzić o tak zwane magazyny energii, punkty ładowania samochodów elektrycznych i podobne akcesoria. Szczegóły mają zostać dopiero doprecyzowane. Inwestorzy muszą pamiętać, że wszystkie z kosztów, które można uwzględnić w kosztach kwalifikowanych, mają zostać poniesione w ściśle określonym terminie, czyli pomiędzy 1 stycznia 2020, a 31 grudnia 2023 roku.

Do programu kwalifikują się instalacje fotowoltaiczne, których moc waha się pomiędzy 2 a 10 kW, a energia ma być produkowana w celu samodzielnej konsumpcji. Program jest przeznaczony dla inwestorów indywidualnych w formie osób fizycznych. Istotną informacją jest to, że instalacja musi zostać podłączona do sieci jednej z firm energetycznych:

-Enea,
-Energa,
-Innogy,
-PGE,
-Tauron.

Jest to warunek kluczowy, a inwestor musi dopełnić wszystkich formalności związanych z podłączeniem instalacji do sieci.

Jak zdobyć dofinansowanie Mój Prąd 3.0?

Nasi wykwalifikowani pracownicy z ESG Expert System Group wiedzą na ten temat wszystko –  „chcąc ubiegać się o dofinansowanie, trzeba złożyć wniosek. Można zdecydować się na formę elektroniczną, do czego potrzebny będzie podpis zaufany lub e-dowód”. Szczegóły można znaleźć na mojprad.gov.pl. Istnieje też możliwość złożenia wniosku w formie papierowej. Można zwrócić się jednak również o pomoc do przedstawiciela naszej firmy.

Wnioski muszą zawierać szczegółowe informacje i dane, takie jak:

-dane osobowe,
-dokładne dane dotyczące instalacji,
-zaświadczenie OSD o montażu licznika,
-kopie faktury dotyczące montażu instalacji,
-i inne.

Szczegółowe informacje można znaleźć na odpowiedniej stronie programu. W aktualnej edycji programu Mój Prąd przewiduje się, że bezzwrotne dotacje będą wynosiły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednym z punktów regulaminu jest jednak to, że dotacja nie może wynieść więcej, niż 50% całkowitych kosztów inwestycji.

Od czego jeszcze zależy cena fotowoltaiki?

Poza samymi panelami i montażem osprzętu i okablowania trzeba wziąć pod uwagę bardzo prozaiczną kwestię, jaką jest miejsce montażu paneli. Jeśli jest ono łatwo dostępne i montaż nie będzie sprawiał żadnych problemów, ilość roboczogodzin przeznaczonych na to spadnie, co obniży ostateczną cenę. Jeśli jednak ktoś decyduje się na montaż paneli na stromych dachach, po których trudno się poruszać, cena musi nieco wzrosnąć. Taka sytuacja sprawia również, że może być koniecznie poniesienie większych kosztów na stelaże do montażu paneli. Na przebieg prac monterskich wpływa nie tylko kształt i nachylenie dachu, ale także materiał, z którego dach został wykonany. To wszystko może wpłynąć na wahania cen, choć nie są one bardzo duże.

Nie należy też zapominać, że wyspecjalizowane ekipy, jak ESG Expert System Group, montują dzisiaj panele praktycznie na każdym rodzaju dachu, których konstrukcyjnie umożliwia posadowienie na nim instalacji o takich gabarytach. Ograniczenia w zakresie możliwości montażu fotowoltaiki na danym budynku właściwie nie istnieją, choć cena montażu może być zróżnicowana.