Na co zwracać uwagę wybierając firmę montującą instalacje fotowoltaiczne?
Ekspert System Group

Blog o fotowoltaice

Posted On: 26 lipca, 2021

Na co zwracać uwagę wybierając firmę montującą instalacje fotowoltaiczne?

Na co zwracać uwagę wybierając firmę montującą instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne to dzisiaj najbardziej popularna forma alternatywnego zasilania budynku. Dzięki temu, że technologia przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną jest już od wielu lat powszechna, coraz więcej ludzi rozważa montaż paneli. Mimo wszystko nadal potencjalni inwestorzy mają wiele pytań dotyczących instalacji fotowoltaicznych, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę potencjalne koszty.

W ESG Expert System Group nie pozostawiamy w tej kwestii wątpliwości – „inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest bezpieczna, o ile wie się, na co zwracać uwagę wybierając firmę montującą instalacje fotowoltaiczne. Prawidłowo zamontowana instalacja, na którą składają się wysokiej klasy podzespoły może służyć przez wiele dekad, nie tracąc przy tym na efektywności”. Inwestor wybierając sprawdzone firmy może uzyskać gwarancję nawet na 25 lat, co sprawia, że jest w pełni bezpieczny, nawet gdyby doszło do niespodziewanej usterki.

Czym kierować się wybierając firmę od fotowoltaiki?

Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w montażu instalacji fotowoltaicznych. Zanim rozważy się skorzystanie z usług jednej z nich, należy upewnić się, że jest to firma faktycznie specjalizująca się w tego typu realizacjach. Pracownicy ESG Expert System Group  uczulają  – „w ostatnich latach na kanwie rosnącej popularności fotowoltaiki wiele firm ogólnobudowlanych zaczęło oferować montaż paneli i podłączanie całych instalacji. Niestety skorzystanie z usług takich podmiotów to bardzo zły pomysł”. Podobne firmy zauważyły, że wielu klientów zlecając budowę domu lub remont chce przy okazji zamontować instalację, a to dla firm budowlanych okazja do zysku.

Większość z takich podmiotów nie dysponuje jednak odpowiednimi kompetencjami z zakresu montażu instalacji elektrycznych tego rodzaju. Pokłosiem zlecenia montażu paneli i osprzętu firmom bez wystarczającego doświadczenia może być nawet spowodowanie pożaru. Same urządzenia wykorzystywane w fotowoltaice są już świetnie dopracowane, jednak kluczową kwestią jest to, by zostały prawidłowo zamontowane według standardów. To mogą zapewnić tylko firmy, które faktycznie specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych, a nie jest to ich dodatkowa usługa.

Czym kierować się wybierając firmę montującą fotowoltaikę, by nie ryzykować, że trafi się na amatorów czekających na łatwy zysk?

Wystarczy sprawdzić pełne portfolio danej firmy oraz ich dotychczasowe realizacje. Podmioty faktycznie znające się na rzeczy i funkcjonujące na rynku od dłuższego czasu, jak ESG Expert System Group, nie będą miały problemu z zaprezentowaniem swoich dotychczasowych dokonań. Zazwyczaj takie firmy mają też ograniczony zakres usług, a montaż fotowoltaiki to jedna głównych gałęzi działalności.

Zakres oferty profesjonalnej firmy montującej fotowoltaikę

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, jaki jest zakres oferty danej firmy jeśli chodzi o obsługę całej inwestycji. Profesjonalne firmy z tej branży nie ograniczają się do montażu. 

Mają w swojej ofercie o wiele szerszy zakres usług, takich jak:

-spotkanie się w celu analizy miejsca montażu (o ile to konieczne),
-wykonanie audytu technicznego,
-pomoc w uzyskaniu dotacji i dopełnienia wszelkich formalności,
-przygotowanie indywidualnego projektu dopasowanego do potrzeb budynku,
-kompleksowy montaż i dostarczenie niezbędnych urządzeń,
-zgłoszenie do zakładu energetycznego.

Firma godna zaufania jest w stanie kompleksowo zrealizować całą inwestycję i służy pomocą na każdym jej etapie, włączając to załatwianie spraw związanych z wszelkimi dokumentami.

Aktualnie w Polsce istnieje wiele dostępnych form finansowania instalacji fotowoltaicznych. Są to programy rządowe wspierane przez Unię Europejską, a także inicjatywy lokalnych samorządów. Podmioty oferujące montaż instalacji fotowoltaicznych mają biegłość w przepisach i możliwościach finansowania, więc są w stanie rzetelnie pomóc i podpowiedzieć, jak optymalnie przeprowadzić inwestycję. Jeśli dana firma nie ma kompetencji w tym zakresie, prawdopodobnie nie będzie również w stanie zagwarantować odpowiednio wysokiej jakości, jeśli chodzi o sam montaż.

Bardzo istotnym elementem całej inwestycji jest prawidłowe wykonanie projektu instalacji. Profesjonalne firmy przykładają do tego dużo uwagi, a audyt techniczny zawsze jest robiony drobiazgowo i uwzględnia parametry techniczne budynku oraz potrzeby konkretnego klienta.

Wybór firmy fotowoltaicznej - na co zwracać uwagę?

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, z jakich paneli oraz osprzętu montażowego korzysta dana firma. Jeśli jest to renomowany podmiot, nie będzie kłopotów z uzyskaniem informacji na temat pochodzenia paneli słonecznych, falownika, stelaży do montażu, a także wszystkich innych elementów, na które składa się cała instalacja. Warto na samym początku zapytać, z jakich produktów korzysta dany podmiot, a informacji na temat niezawodności paneli można poszukać w internecie. Renomowane marki, jak ESG Expert System Group, są w stanie zapewnić wieloletnią gwarancję, więc nie muszą obawiać się o negatywne opinie dotychczasowych klientów.