Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Ekspert System Group

Blog o fotowoltaice

Posted On: 13 lipca, 2021

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

W ostatniej dekadzie w krajobrazie Polski na stałe zaczęły gościć dachy pokryte panelami słonecznymi. Instalacje fotowoltaiczne są montowane w większości nowo powstających domów, a właściciele już eksploatowanych nieruchomości coraz częściej rozważają pokrycie swoich dachów panelami. Większość ludzi nie wie jednak, jak działa instalacja fotowoltaiczna, a właśnie od tego zagadnienia warto zacząć analizę, by upewnić się, czy jest to opłacalna inwestycja.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to jedna z dziedzin techniki, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej ze światła słonecznego dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Jest to najprostsza definicja, jednak zapewne niewiele mówi przeciętnemu inwestorowi. By zrozumieć, na czym polega, nie trzeba jednak zgłębiać skomplikowanych meandrów fizyki.

Jako specjaliści tworzący ESG Expert System Group wyjaśniamy – „sednem efektu fotowoltaicznego jest siła elektromotoryczna wywoływana przez promienie słoneczne. SEM (siła elektromotoryczna) jest czynnikiem, który powoduje przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. To właśnie zjawisko zachodzi w bateriach, prądnicach, czy też fotoogniwach”. By zrozumieć dokładnie, jak działa fotowoltaika, trzeba jednak nieco bardziej wgłębić się w temat i poznać więcej informacji.

Ogniwa, z których są zbudowane panele instalacji fotowoltaicznych, konwertują promieniowanie świetlne na energię elektryczną dzięki przepływowi fotonów. Dzięki fotonom o większej energii niż pasmo zabronione (inaczej przerwa energetyczna) dochodzi do ruchu elektronów. To ostatecznie prowadzi do powstania napięcia elektrycznego, bowiem pojawia się tu różnica potencjałów.

Z czego wykonuje się ogniwa fotowoltaiczne?

Fotoogniwa wykonuje się z materiałów półprzewodnikowych. Do procesu produkcji wykorzystuje się, takie materiały, jak:
· krzem,
· german,
· selen.

Na cały panel może składać się różna ilość fotoogniw. Jest ona zależna od wielkości panelu. Na rynku są dostępne różniące się od siebie panele, które mogą charakteryzować się odmienną konstrukcją, jednak schemat wytwarzania energii elektrycznej zawsze jest taki sam.

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej – schemat działania

Jak potwierdzają wykwalifikowani pracownicy ESG Expert System Group, „ogniwa wytwarzające energię elektryczną to jednak tylko jeden z elementów całej instalacji”. By całość działała prawidłowo i produkowała energię dostępną do użytku w domu, wymaganych jest jeszcze kilka urządzeń, a głównym z nich jest falownik. To właśnie falownik jest odpowiedzialny za przekształcanie prądu stałego wytwarzanego w modułach fotowoltaicznych w prąd przemienny, który jest wykorzystywany w sieci elektroenergetycznej o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz.


Właśnie taka instalacja pozwala na „własną produkcję prądu”, który potem pomniejsza rachunki od operatora lub wręcz niweluje je do zera. W niektórych sytuacjach, jeśli pozwala na to ilość paneli, na które składa się cała instalacja, jest możliwość odsprzedawania prądu operatorowi. W Polsce jest to gwarantowane prawem, a operator musi przyjąć nadwyżki energetyczne od odbiorcy. Po tym fakcie, odbiorca może odebrać nadwyżkę poprzez pomniejszenie rachunków za miesiące, w których nie będzie już miał nadwyżki produkcji prądu w stosunku do zapotrzebowania. By skorzystać z takiej możliwości, należy wykonać odpowiednie przyłączenie do sieci, a całość należy zgłosić do operatora.

Instalacja fotowoltaiczna – samodzielnie, czy z profesjonalistą?

Jako specjaliści mający w ESG Expert System Group mający różne doświadczenia, uczulamy – „instalacji fotowoltaicznych nie należy wykonywać samodzielnie, gdyż grozi to zniszczeniem poszczególnych elementów instalacji, a nawet sprokurowaniem pożaru w budynku”. By wszystko było podłączone prawidłowo, a energia elektryczna w miesiącach, w których występują nadwyżki (są to miesiące letnie) była odprowadzana do sieci energetycznej, należy zatrudnić specjalistyczną ekipę z odpowiednimi uprawnieniami, która wykona przyłączenie zgodnie z normami, a także w porozumieniu z operatorem sieci.

Odpowiedź na pytanie, jak działa instalacja fotowoltaiczna, nie jest jednoznaczna i prosta, ale same instalacje są stosunkowo proste w swojej konstrukcji i niezawodne. By zapoznać się ze szczegółami, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem naszej firmy, który wyjaśni wszystko krok po kroku. Czas amortyzacji wynieść nawet od 20 do 30 lat, a często po tym okresie instalacja nadal działa dobrze i zachowuje wysoki poziom efektywności.